میخچه چیست؟

میخچه چیست  ؟

  میخچه لایه‌های سفت و ضخیم پوست هستند و زمانی ایجاد می‌­شود که پوست سعی دارد که خود را در برابر سایش، اصطحکاک و فشار محافظت کند. میخچه معمولا روی انگشتان دست و پاها ایجاد می­‌شود.

 

 

 

علت بروز میخچه پا چیست؟

در صورت پوشیدن کفشی که بیش از اندازه تنگ باشد یا در حالتی که پا در آن راحت نباشد و یا اگر پا به دلیل ایستادن و یا راه رفتن برای مدت زمان طولانی، پیوسته در معرض اصطحکاک و سایش باشد ممکن است میخچه‌های دردناکی در کف پا ایجاد شود.

 

انواع میخچه :

الف) میخچه سخت

از شایع ترین شکل میخچه است که سفت و خشک است و عمدتا بین و رو و زیر انگشتان پا و پاشنه به وجود می ­آید.

 

ب) میخچه نرم

در فضای بین انگشتان به ویژه انگشت چهارم و پنجم دیده می­شود. معمولا سفید رنگ است و حالت لاستیکی دارد. نسبت به نوع سخت دردناکتر است.

 

درمان میخچه :

1) اگر سالم هستید و سابقه‌ بیماری خاصی ندارید،‌ می‌توانید برای درمان میخچه از ژل برطرف کننده میخچه و پینه پا هیدرودرم حاوی 30% اوره استفاده نمایید.

2) درمان های خانگی مانند استفاده از لیمو

3) لیزر کردن

4) فریز کردن

5) استفاده از کفش مناسب

 

 

    یکی از نکاتی که در تشکیل میخچه نقش دارد پوشیدن کفش نامناسب است. پوشیدن کفش‌هایی که فضای کافی به قسمت نوک انگشتان نمی‌دهند، از دلایل ایجاد این مشکل هستند. نکته مهم دیگر که باید بدانید در رابطه با حجم پا می باشد. بنا بر تحقیقات مشخص شده در ساعات پایانی روز، پاها در متورم‌ترین حالت ممکن است. به همین دلیل توصیه می‌شود که در غروب یا شب اقدام به خرید کفش کنید. به این صورت کفش برای حجم پای شما در این ساعت از روز فضای کافی خواهد داشت. همچنین پوشیدن جوراب نیز توصیه می‌شود. در برخی موارد نیز پوشیدن کفی طبی می‌تواند چاره‌‌ی کار باشد.

 

 

 

  برای ساخت و سفارش کفش و کفی مناسب لطفا با کلینیک ارتوپدی فنی هیوا در تماس باشید. کارشناسان ما در شبانه روز پاسخگوی شما عزیزان می­‌باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *