ویتامین D

اهمیت ویتامین دی

ویتامین D  :

 

ما نیازمند ویتامین D برای داشتن استخوان ­های قوی، از کودکی تا پیری هستیم. ویتامین D در جذب کلسیم غذاها به بدن کمک می کند. در بزرگسالان با سن بیشتر، مقدار مصرف روزانه ویتامین D و کلسیم بیشتر است، و همچنین این دو به پیشگیری از شکستگی و شکنندگی استخوان­ها کمک می­ کند. کودکان برای داشتن استخوان های قوی و جلوگیری از نرمی استخوان که یکی از دلایل پای پرانتزی و زانوی ضربدری است به ویتامین D نیاز دارند. اگر مقدار ویتامین D بدن کم باشد سلامت استخوان‌ ها به خطر خواهد افتاد، همچنین کمبود این ویتامین در بدن زمینه برای بروز ناهنجاری‌ های استخوانی همچون  راشیتیسم (نرمی استخوان) در کودکان و درد استخوان ناشی از بیماری استئومالاسی (نرمی استخوان) در بزرگسالان را فراهم می‌ کند.

 

 

 

روش‌ های دریافت ویتامین D :

ما از 3 طریق می توانیم ویتامین دی جذب کنیم.

1) از طریق رژیم غذایی : ما می­توانیم با مصرف مواد غذایی مانند ماهی، تخم مرغ و شیر و … بخشی از ویتامین مورد نیاز بدنمان را تامین کنیم.

 

2) دومین راه استفاده از قرص های مکمل است که میتوان با مصرف آن ها ویتامین دی مورد نیاز بدن را تامین کرد.

 

 

 

 

3) مهم ترین و آسان ترین و ارزان ترین راه استفاده از نور خورشید است که ما میتوانیم با 10 دقیقه در طول روز و چند روز در هفته به طور کامل ویتامین دی دریافت کنیم.

 

 

 

 

 

تاثیرات ویتامین دی :

1) سلامت استخوان ها را تضمین میکند.

2) میزان کافی ویتامین دی موجب کاهش احتمال ابتلا به بیماری ام اس می­شود.

3) کمبود ویتامین دی احتمال ابتلا به دیابت نوع دو را افزایش می­دهد.

4) ویتامین دی از افزایش وزن زیاد جلوگیری می­کند.

5) ویتامین دی علائم افسردگی را کاهش می­دهد.

 

 

چه مقدار ویتامین D نیاز است؟

مقدار مجاز رژیمی ویتامین D توصیه شده برابر با ۶۰۰ واحد در روز برای بزرگسالان تا سن ۷۰ سالگی می باشد. افراد ۷۱ ساله و بالاتر باید ۸۰۰ واحد را در رژیم غذایی خود جای دهند. بعضی از محققان دوزهای ویتامین D بسیار بالاتر را توصیه می کنند اما ویتامین D بیش از اندازه می تواند به شما آسیب برساند. طبق مدارک مؤسسه پزشکی، بیش از ۴۰۰۰ واحد در روز خطر آسیب را افزایش می دهد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *