دست مصنوعی زیر آرنج

برداشتن یک قسمت از بدن در جراحی ها یا آسیب های ناشی از سوانح باعث از دست دادن عملکرد و زیبایی در اندام فوقانی که شامل شانه، آرنج، و مچ دست هست می شود. افرادی که قطع عضوی در ناحیه اندام فوقانی و دستشان صورت می گیرد، نیاز به دست مصنوعی زیر آرنج یا بالای آرنج و یا حتی پروتز آرنج به عنوان جایگزینی برای اندام از دست رفته دارند. دست مصنوعی یا پروتز با توجه به سطح قطع عضو شده و عملکرد مد نظر، طراحی و ساخته می شوند.

به طور کلی دست مصنوعی زیر آرنج از دو نقطه نظر تقسیم بندی می شود. دست های مصنوعی عملکردی و دست های مصنوعی زیبایی.

پروتز های عملکردی زیر آرنج

شامل سه زیردسته اصلی می شوند که به ترتیب مکانیکی و مایو الکتریک و تاچ بیونیک نامیده می شوند.
دسته اول پروتز هایی است که شامل قطعات و اجزای مکانیکی است و بر اساس حرکت های فعال فرد حرکت می کند. در دسته دوم، دست های مصنوعی به نوعی هوشمند محسوب می شوند. اساس عملکرد این دست های هوشمند نتیجه جریان های الکتریکی سطح پوست و انقباضات عضلات می باشد.

دست مصنوعی مکانیکی:

در دست مصنوعی مکانیکی، ما از یک سیستم کابل و سیم استفاده می‌کنیم که عملکرد آن به حرکت سایر اعضای بدن وابسته است. در این پروتزها دو نوع حرکت اصلی دارد.

باز کردن به صورت اختیاری: که در آن دست با کابل باز می‌شود و سپس به طور خودکار بسته می‌شود.

بستن اختیاری: که در آن دست با اعمال تنش به کابل بسته خواهد شد.

از مهمترین مزایای این نوع پروتز ها، می توان به قابلیت اطمینان بالا، ارزان بودن قطعات مصرفی و در دسترس بودن آن ها اشاره نمود.

 

 

دست مصنوعی الکتریکی (مایو الکتریک):

 این نوع از دست های مصنوعی، از ضربان‌های الکتریکی ناشی از عضلات اندام باقیمانده استفاده می‌کند. در این موارد نیازی به استفاده از سیم و کابل نیست. به همین دلیل می‌توان آن را به گونه ای ساخت که تا حدودی عملکردی نزدیک به بازوی  طبیعی داشته باشد.

درانگشتان دست پروتز مایوالکتریک ۵ موتور  قرار گرفته که باعث حرکات مستقل انگشتان دست می شود. با توجه به کارآیی بالای این نوع پروتز دست بدیهی است که هزینه آن نسبت به سایر انواع بالاتر باشد. نکته منفی دیگر در رابطه با آن این است که باتری های این نوع پروتز به شارژ نیاز دارد.


 

پروتز های دست تاچ بیونیک

دسته سوم از دست های مصنوعی عمکردی، پروتزهای بیونیک نامیده می شوند. در این نوع از پروتز ها، سیگنال های مغز  را توسط الکترودها دریافت می شود و بر آن اساس حرکت دست را انجام داده می شود. این اندام های مصنوعی از ویژگی های ارگونومیک فرد استفاده می کنند تا حرکتی طبیعی داشته باشند و کارایی بالایی را نشان دهند. وجود موتورهای جدا شونده در هر کدام از انگشت های این اندام مصنوعی سبب می شود تا فرد به راحتی آنها را تکان دهد. موتورهای قرار داده شده در دست مصنوعی بیونیکT توزیع وزن یکنواختی را در سراسر این اندام مصنوعی انجام می دهند تا افراد به راحتی آنها را بلند کند.

پروتز زیبایی

علاوه بر پروتز های عملکردی، دسته ی دیگری از پروتز ها وجود دارند که صرفا برای داشتن ظاهر بهتر و افزایش اعتماد به نفس فرد قطع عضو شده طراحی و ساخته می شوند. به عبارت دیگر عملکردی ندارند و هیچ یک از اعضای آن قابلیت خم و راست شدن ندارد.

پروتز زیبایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *